пʼятниця, 28 червня 2019 р.

Одуд


Одуд — помітний птах і спрадавна згадується в різних літературних джерелах, у тому числі й священних писаннях – Біблії та Корані.
Одуд був священним птахом у Стародавньому Єгипті, його зображення можна побачити на стінах пірамід і храмів. 
В арабському Єгипті Одуда вважали символом подяки та любові й зображували поруч з дітьми, що піклуються про своїх батків.
У давньогрецькій міфології, згідно з творами стародавніх класиків, фракійській цар Терей, син бога війни Ареса і бістонської німфи, був перетворений на одуда після того, як спробував убити своїх дружин.
А от бербери з півдня Марокко вважали Одуда люблячим сином. Коли мати померла, він не міг закопати її в землю, а став носити на своїй голові, — така от моторошна історія. Згодом мати перетворилася на його чубчик, а одуд набув неприємного запаху (птах у разі небезпеки випускає неприємний запах).
Цікаво, що його найближчі родичі — рибалочка і бджолоїдка.


Щойно Ви почули, як співає «Одуд» Зверніть увагу яка милозвучна назва птаха українською! Діалектні назви одуда: худотут, вудвуд, вудко, худко, одітут.
Іншими мовами птах називається: Зверніть увагу яка милозвучна назва птаха українською!
Англійською: «Eurasian hoopoe»
Латинською: «Upupa epops»
Російською: «Удод»

Вокалізація одуда така ж особлива, як і його зовнішній вигляд. Голос — глухий, злегка горловий три або п'ятискладовий крик «ум-ум-ум» або «уд-уд-уд» (звідки птах і отримав свою назву), що повторюється кілька разів поспіль. Крім того, у разі здивування або переляку одуд видає пронизливий крик «чі-ір», що нагадує крик кільчастої горлиці. Іноді під час шлюбних ігор або доглядаючи потомство видає глухий розкотистий звук.
Опис
Довжина тіла: 28 см
Розмах крил: 40-45 см
Вага: 50-80 г
Тривалість життя: до 8 років

Голову одуда прикрашає характерний чубок з оранжевих пір’їн з чорно-білими вершинами. Довгий та тонкий дзьоб трохи загнутий донизу, це пристосування для витягування комах із землі. Очі порівняно великі та темні. Оперення тулуба вохристо-руде, на спині та крилах є поперечні чорно-білі смуги. Хвіст довгий, чорний з поперечною білою смугою. Лапи із гострими кігтями дозволяють одуду легко вилізати на стовбури дерев.


Спосіб життя

Для одуда характерний своєрідний хвилеподібний політ – чергування м’яких помахів крил з короткою фазою ширяння. Ця манера є досить незвичною і надає одуду в польоті схожість із великим барвистим метеликом.

Незважаючи на яскраве забарвлення одуда, його досить непросто помітити на землі. Його головний засіб захисту – стоматоліз. Зляканий птах падає на землю, широко розкривши крила та хвіст, і буквально розчиняється в барвистій зелені.

Одуди утворюють пари тільки на період гніздівлі, а решту часу живуть самі по собі або тримаються кочовими групками чисельністю до десятка осіб.
Одуди — м’ясоїди.
Їхня дієта складається майже виключно з дрібних тварин, комах і личинок.

Цікаві факти

Одуди не роблять звичайних гнізд.
Вони не збирають галузок і не вибирають собі місце серед гілок. Одуди шукають дупла в деревах і пеньках, розщелини в скелях чи стінах. Самиці залишаються всередині гнізда поки не вилупляться пташенята. 

Одудів чистюлями не назвеш: вони, на відміну від інших птахів, не прибирають послід, який поступово накопичується в гнізді. Крім того, самиці й молоді птахи виділяють смердючу рідину, яка відлякує хижаків.
Ці птахи мають спеціальний обряд залицяння. Самець дарує самиці смаколик — яку-небудь комаху. Він знає, як завоювати її серце!

Для одуда — дзьоб найважливіший інструмент.

Довгий, дещо загнутий дзьоб одуда допомагає птаху видобути їжу, вирити личинки з-під землі і нагодувати свою малечу в польоті. Вони також використовують свій дзьоб як зброю агресивно захищаючи територію.

Одуди люблять приймати сонячні і пилові ванни.
Упродовж засмагання одуд займає специфічну позицію — розправляє крила і задирає дзьоб вгору.

Немає коментарів:

Дописати коментар