понеділок, 1 липня 2019 р.

Ґава


«Літаючи по дворах, Ґава
Шматок ковбаски добула;
Хоч кажуть, що вона дурна роззява,
А до крадіжки здатная була.»
Так починається одна з байок Леоніда Глібова. А й справді, асоціація з цією пташкою – завжди вправна крадіжка.
Ґава українська наукова назва Сірої ворони. Одна із багатьох пернатих, що пристосувалася до життя у великих містах.
Типове воронове середовище – це, головним чином, відкрита сільська місцевість, узлісся та міські парки, міста та приміські зони. Ґава звичайна на всій території України.




Щойно Ви почули, каркання «Ґави». 
Зверніть увагу яка милозвучна назва птаха українською!
Іншими мовами птах називається:
Англійською:  «Hooded crow (hoodie)»
Латинською:  «Corvus corone cornix»
Російською «Серая ворона»

Опис

Довжина тіла – до 45 см
Розмах крил – 100 см
Вага – до 700 г
Тривалість життя – 35-50 років.

Спина та черевний бік забарвлені у сірий колір, голова, крила, хвіст та маніжка – у чорний. Крила сильні, загострені, тілобудова міцна. Тонкі довгі ноги оперені до цівки, три довгих пальці звернені вперед, один – назад. Рульові пера хвоста досить довгі. Потужний та гострий дзьоб у основи чорний, а на кінці – сірий.


Спосіб життя

  
Поза гніздовим сезоном сірі ворони живуть у великих зграях, нерідко в компанії з іншими пернатими – найчастіше з граками або галками. Вранці вся зграя вилітає на поруки харчів, а ночує завжди в одному і тому ж місці.

Повільно розходжуючи по землі або усівшись на якому-небудь високому пункті спостереження, ворони видивляються поживу, яку убивають ударом дзьоба та заковтують.

Під вечір дружня вороняча зграя відлітає на ночівлю до високих дерев на узліссях, до гаю серед поля або міського парку. Між собою птахи спілкуються характерним хриплим карканням. Ґави також співають, видаючи неголосні звуки, схожі на цвірінчання. Деякі птахи вміло копіюють голоси інших пернатих або повторюють звуки, що десь почули. Мова ворони надзвичайно розвинена, має багатий «словниковий запас». У неї є особливі звуки для залицяння за самкою, звернення до молодняку, збору, лайки, погрози, сигнали тривоги, лиха. Іноді кілька птахів видають один звук, в унісон. У тих випадках, коли оголошений загальний збір.


                                                              Цікаві факти

Вибудовуючи тварин за рівнем інтелекту, людина на наступну за собою сходинку поставила одразу трьох кандидатів: шимпанзе, ворону і дельфіна. Напевно, тому, що визнати, що ворона розумніші мавпи, просто рука не піднялася. До речі, пропорція між мозком і тілом у ворон така ж, як у людини і дельфіна.


Ґави, які будують гніздо вперше в житті, не знають, який матеріал для цього потрібно. Спочатку вони хапають абсолютно невідповідні за формою і розміром палиці, але швидко вчаться підбирати цілком придатні для будівництва.

Дослідження проведені американськими вченими показали, що ворони здатні легко вирішувати логічні завдання рівня розвитку 5 річної дитини.... 



Немає коментарів:

Дописати коментар