вівторок, 2 липня 2019 р.

Галка


«Дорого обійшлися галці хитрощі. Бо не тільки царя з неї не вийшло, а й стала вона посміховиськом для всього птаства.
Отак деякі люди чужими думками заживають собі слави, але незабаром слава та стає їхньою ганьбою.»
Так закінчується Езопова байка «Галка й птахи». Цікаво, що першому байкарю 6 століття до нашої ери дуже до вподоби була ця пташка, якій він присвятив ще повчальні тексти «Галка та голуби» та «Павич і Галка».

Учені вважають галок істотами, здатними не просто «впіймати» людський погляд, але й, перехопивши його, зрозуміти всю інформацію, яку він містить. Чи означає це, що вони єдині тварини, здатні розуміти погляд людини і оцінювати його важливу роль у передачі інформації?


Звуки — досить дзвінкі викрики «кеее-кеее» або «каа-каа», як наче «га-лка».
Щойно Ви почули, як співає «Галка» Зверніть увагу яка милозвучна назва птаха українською!
Іншими мовами птах називається:
Англійською:  «Eurasian Jackdaw»
Латинською:  «Corvus monedula»
Російською «Галка»



Опис

Довжина тіла – 33–34 см
Розмах крил – 67 – 74 см
Вага – 175 – 280 г
Птах середнього розміру, компактної статури, оперення аспідно-чорне, тільки голова і шия сріблясто-сірого кольору. Райдужна оболонка ока білувата, дзьоб і лапи міцні. 


Чисельність галок на території України в останні роки скорочується. Причинами цього є пряме знищення птахів екологічно несвідомими людьми, втрата місць, придатних для спорудження гніздівель внаслідок зміни традиційних архітектурних форм, та втрата харчової бази внаслідок загибелі комах від техногенного забруднення та зменшення площ плодово-ягідних та горіхових насаджень. Галка перебуває під захистом Бернської конвенції, що передбачає сувору заборону руйнування його гнізд, знищення кладок та пташенят.
Цікаві факти


Галки активно практикують обмін поживою, і слід зазначити, що ініціатива передачі харчу належить донорові, не залежно від статі та ступеня спорідненості. Слід зазначити, що ці птахи схильні ділитись більш бажаною поживою, аніж менш бажаною. Активне дарування поживи найчастіше трапляється в контексті батьківської турботи або ж залицянь.

Порівняно з іншими вороновими, галки більше часу приділяють дослідженню та перевертанню об’єктів своїм дзьобом. Їм властивий більш прямий дзьоб та посилений бінокулярний зір, що є перевагою при пошуку поживи.

Очі галок схожі на людські. Темні зіниці й срібляста райдужна оболонка одразу привертають до себе увагу. Ця фізична подібність дозволила вченим припустити, що птахи можуть спілкуватися за допомогою поглядів не гірше від людей.

Немає коментарів:

Дописати коментар