вівторок, 2 липня 2019 р.

Сойка


Імітаторські здібності сойки достатньо хороші. Їй підвладні, напевно, не тільки всі звуки живої природи, а й нескінченна різноманітність механічних звуків. Сойка може "стукати", ніби вдаряє дзьобом об дерево, "скрипіти", як незмазане колесо воза. Іноді можна стати свідком і спільного співу сойок. Кожна з них навперебій спочатку видає мінорну свистячу трель, після якої йдуть тихий клекіт, щиглики, глухий передзвін.






Щойно Ви почули, як співає «Сойка». Зверніть увагу яка милозвучна назва птаха українською!

Іншими мовами птах називається:
Англійською:  «Eurasian jay»
Латинською:  «Garrulus glandarius»
Російською «Сойка»

Опис
Довжина тіла – 31-35 см
Розмах крил – 52-58 см
Вага – 170 г
Тривалість життя - 18 років
Оперення на грудях і спині коричнево-рожеве. Покривні крила забарвлені в яскраво-бірюзовий колір, доповнений візерунком з чорних смужок. Верхня частина голови вкрита короткими чорно-білими пір'їнками, які можуть настовбурчуватися, утворюючи невеликий чубчик. Дзьоб короткий і міцний, забарвлений в чорний колір. Від дзьоба до шиї тягнуться широкі чорні «вуса». Очі світлі з темними зіницями. Підхвістя вкрите білим пір'ям. Сильні ноги забарвлені в світло-коричневий колір.


Сойки – справжні пересмішники. Вони з задоволенням передражнюють інших птахів. Але не тільки пташині голоси їм підвладні. Сойки легко відтворюють звуки людської мови, гавкіт собак, мекання кози і навіть стукіт сокири.
                                            
Цікаві факти про Сойку

Сойка – це не дуже великий, але яскравий птах. Вона не пропускає жодної події на своїй території. Все, що привертає її увагу, тут же коментується гучними обуреними криками.

Сойка відіграє роль «поліцейського лісів»: вона завжди на сторожі, своїм скрипучим голосом подає знак лісовим мешканцям про появу людини набагато раніше, ніж людина її помітить.
Розумові здібності сойок виходять за рамки інстинкту. Коли їх узяти з гнізда ще не облітаними, пташенята швидко звикають до людей і при наполегливому вишколі можуть заговорити, як папуги.


Стародавні греки вірили, що ця пташка приносить удачу і називали її «Кісс» (κίσσα).

В середні віки сойок вважали демонічними птахами.

Сойка – робить запаси їжі на зиму. За один раз запасливий птах здатний транспортувати в своєму зобі і дзьобі до 12 жолудів (в її горлі є унікальний під’язиковий мішок, де містяться плоди).

Комора сойки може важити до 6-8 кг. Додатково на зимовий період відкладається букове насіння і лісові горішки.

Залежно від виду, сойки можуть створювати пару на все життя, а можуть – лише для створення потомства.

Унікальним є спосіб, яким цей птаха бореться з паразитами: вона сідає на мурашник і дозволяє комахам на себе піднятися. Працьовиті комашки вбивають паразитів своєю кислотою.
Взимку птахи збираються в зграї (близько 30 -50 птахів) і можуть перебиратися ближче до поселень людей.


Немає коментарів:

Дописати коментар